Published Games

Over the years, plenty of titles those participated on Hippodice Game Designer Competition have been published. Games that potentially would have never been available to a bigger audience and perhaps disappeared in the authors’ drawer… These are the successes:

ImagePublication titleTitle in competition Game designerResult in the competitionPublisherPublication yearAwards
CastellCastellAaron VanderbeekRecommendation List 2017Renegade Studios2017
Clans of CaledoniaClans of CaledoniaJuma Al-JouJouRecommendation List 2017Karma Games2017
CalimalaCalimalaFabio Lopiano1. Place: 2016ADC Blackfire2017
Heir to the PharaohZigguratAlf SeegertFinal round 2005Eagle-Gryphon Games2016
Solarius MissionDice for the GalaxyMichael Keller, Andreas OdendahlRecommendation List 2015Spielworxx2016
HeldentaufeHeldentaufeSimon JunkerFinal Round 2015selbstverlegt (Kickstarter)2016
West of AfricaLancelotto MalocelloMartin Schlegel1. Place: 2015ADC Blackfire2016
Brethren of the CoastBrethren of the CoastBrett J. Gilbert1. Place: 2012uplay.it edizioni 2016
Dilluvia ProjectDilluviaAlexandre GarciaSpecial Award: Best Longplayer 2014Spielworxx2015
Haus der SonneHaus der SonneMarc Klerner, Florian RackyFinal Round 2014Feuerlandspiele2015
Barbie: Wer packt zuerst seine Koffer?ZwerglispieliDaniel FehrParticipant of Final Round 2015Kosmos2016
Gute Nacht MonsterFallobstHartwig JakubikParticipant of Final Round 2015Pegasus Spiele2017
Steam Noir: Revolution (Dark Empire)Steam Noir: RevolutionDaniel Danzer2. Place 2013spielpunk2013
MombasaAfrika 1830Alexander Pfister1. Place 2011eggertspiele / Pegasus2015
ArkwrightWunder WirtschaftStefan RisthausRecommendation List 2011Spielworxx2014
PagodaDie Pagoden von Dra Chen ArveDaniel FühlerSpecial Award 2013Pegasus2014
Die StauferDie StauferAndreas Steding2. Place 2010Hans im Glück2014
YunnanYunnanAaron HaagFinal Round 2013Argentum2013
Kohle & KolonieKohlezechen & ZechenKolonieThomas SpitzerSpecial Award 2012Spielworxx2013
BremerhavenHäfenRobert AuerochsParticipation 2011Lookout2013
ArtifactArtifactJeffrey D. AllersFinal Round 2009White Goblin2013
AgoraAgoraHarald Lieske1. Place 2008Spielworxx2013
New HavenCivitasBrian Leet & Kevin WordenFinal Round 2003P & R2013
Ruhrschifffahrt 1769-1890Die RuhrschifffahrtThomas SpitzerSpecial Award 2011Spielworxx2012
Like DiceCALC-ITJörg DombergerFinal Round 2010Adlung2012
EdoAltiplanoLouis & Stefan MalzSpecial Award 2010Queen2012
NoblemenNoblemenDwight Sullivan1. Place 2009Pegasus2012
KarnagCarnutesPascal CadotRecommendation List 2005Sit Down!2012
TrollhallaTEMBOAlf Seegert3. Platz 2008Z-Man Games2011
Moeraki - KemuMoeraki-KemuStefan KiehlSpecial Award 2010Kiehly2011
Zeit der ZünfteMonsterTobias ThulkeFinal Round 2010Spielerei2010
WampumWampumJeffrey D. Allers2. Place 2009Pegasus2010Auswahlliste À-la-carte-Kartenspielpreis der Fachzeitschrift Fairplay 2010
FirenzeArchitekten von FlorenzAndreas Steding2. Place 2008Pegasus2010
Bridge TrollBridge TrollAlf SeegertFinal round 2005Z-Man Games2009
Hansa TeutonicaWettstreit der HändlerAndreas StedingFinal Round 2009Argentum2009Deutscher Spiele Preis 2010 Platz 5
Spiel des Jahres 2010 Empfehlungsliste
Winner: Nederlandse Spellenprijs 2011
Winner: Golden Geek Board Game of the Year 2010
EntenteichEntenteichStefan BreuerSpecial Award 2009Noris2009
Macht$pieleDie FirmaMaximilian ThielSpecial Award 2009Eggert2009Deutscher Spiele Preis 2010 Platz 10
Der Palast von EschnapurDie große MauerInka & Markus BrandFinal Round 2007Amigo2009
A Castle for All SeasonsMarburgInka & Markus Brand1. Place 2007Eggert2008Nominee: Golden Geek Best Board Game Artwork 2009
Nominee: Jo Ta Best Family Board Game 2009
Burgen LandBurgenlandWolfgang Lehmann3. Place 2007Schmidt2008
Planet SteamPlanet Mars die erste SiedlungHeinz Georg ThiemannSpecial Award 2006LudoArt2008
Portobello MarketEast India RailwayThomas Odenhoven1. Place 2006Schmidt2007Winner Årets Spel (Sweden) 2007 Best Family Game
Guatemala CafeGuatemala CafeInka & Markus Brand2. Place 2006Eggert2007
Zeitalter der EntdeckungenMissionAlfred Viktor SchulzFinal Round 2004Phalanx2007
EmiraHaremLiesbeth Vanzeir & Paul van Hove1. Place 2004Phalanx2006
AggersborgAggersborgUwe FischleParticipation 2004Spielteufel2005
Aqua RomanaJacaréMartin Schlegel3. Platz 2002Queen Games2005Nominiert zum "Spiel des Jahres 2006"
Zauberschwert und DracheneiZauberschwert und DracheneiJochen SchwinghammerRecommendation List 2003Adlung2003Auswahlliste À-la-carte-Kartenspielpreis der Fachzeitschrift Fairplay 2004
MayaHerrscher der AndenBernd Eisenstein1. Place 2002Abacus2003Empfehlungsliste Spiel des Jahres 2004
RumisRumisStefan Kögl2. Place 2001Murmel2003Auswahlliste Spiel des Jahres 2003Winner: Mensa Select 2004
Winner: Sceau d'Excellence 2005 Nominee: U-more Award 2008 Nominee: Australien Awards Best Children´s Game 2009
Kurier des ZarenMuskatChristiane KnepelFinal Round 2000Winning Moves2003
Lass die Kirche ins DorfLass die Kirche ins DorfHarald MückeRecommendation List 2002Mücke2002
HeklaDinXXMartin Schlegel1. Place 2001Holzinsel2001
KanaloaKanaloaGünther Cornett3. Place 2001Bambus2001
Auf falscher FährteDrunter und DrüberJürgen Kraul3. Place 2000Berliner Spielkarten2001
Crazy RaceCrazy RaceMichael SchachtFinal Round 1999Spiele aus Timbuktu2001
DrachendeltaThe Dragon of MekongRoberto Fraga5. Place 2000Eurogames Descartes2000Auswahlliste Spiel des Jahres 2001
Das KollierDas KollierAndre Frobel1. Place 1999Schmidt2000
OfflineBilder einer AusstellungHartmut Kommerell4. Place 1997franjos2000
KontorKontorMichael Schacht1. Place 1998Goldsieber1999Auswahlliste Spiel des Jahres 1999
Das störrische MuliDie Elefanten des MaharadschasHartmut KommerellFinal Round 1998Klee1999
ChinatownAchterbahn AGKarsten HartwigRecommendation List 1998alea1999Auswahlliste Spiel des Jahres 1999
VinoDas Spiel der WeinbergeChristwart Conrad1. Place 1994Goldsieber1999
IdoMondrianBernhard Weber5. Place 1997Goldsieber1998
Grusel-WuselMatangaOliver IgelhautFinal Round 1997Goldsieber1998
Verflixt und zugesperrt!GoldtürmeMartin SchlegelFinal Round 1996Piatnik1998
HimalayaSherpasGünther Burkhardt4. Place 1995Piatnik1998
Blindes HuhnBlindes HuhnMichael Schacht1. Place 1997Berliner Spielkarten1997
Büro CrazyDie Götter des OlympsGünther Burkhardt2. Place 1996F.X. Schmid1997
GeisterstundeAffenpaschHeribert Ramroth4. Place 1996Goldsieber1997
Mississippi QueenRaftingWerner Hodel3. Place 1995Goldsieber1997Spiel des Jahres 1997
Volle HütteCharly´s PubStefan Dorra1. Place 1993ASS1997
DowntownBoomtownBernhard Weber1. Place 1996Abacus1996
CampanilePagodeHanno & Wilfried KuhnFinal Round 1995Blatz1996Auswahlliste Spiel des Jahres 1996
Auswahlliste À-la-carte-Kartenspielpreis der Fachzeitschrift Fairplay 1996
ChartsChartsMichael Schacht5. Place 1994Piatnik1996
WegeWegeEdith Schlichting2. Place 1989Amigo1996
Die LeuchtturmarchitektenDie LeuchtturmarchitektenThomas Wewers3. Place 1993Piatnik1995
Kampf um RomGermanicaWerner Pollak & Andreas SteinerSpecial Award 1992Kuhlmann1995
OsirisOsirisAndreas Steiner & Hartmut WittFinal Round 1993Hexagames1994
Die Schlangen von DelhiSchlangen von DelhiManfred FranzFinal Round 1993Blatz1994
Rheingold / HighlandersBugen am RheinReinhard Herbert1. Place 1992Jumbo1994Auswahlliste Spiel des Jahres 1993
An den Ufern des NilsAn den Ufern des NilsHanno & Wilfried KuhnRecommendation List 1992Abacus1994
Banana RepublicBanana RepublicDoris Matthäus & Frank Nestel3. Place 1992Doris & Frank1993Auswahlliste À-la-carte-Kartenspielpreis der Fachzeitschrift Fairplay 1993
RasantHighway DriverFranz-Josef LammingerFinal Round 1991Amigo1993
MarinoMarieno - Der König der KäferRalf zur Linde & Michael HagenböckFinal Round 1992VSK1992
Teufel, Teufel!Teufel, TeufelAndrea Steiner & Hartmut WittSpecial Award 1992Salagames1992
TimesMillenniumUwe Rosenberg2. Place 1991Salagames1992
SchlafmützeSchlafmützeDetlef Wendt4. Place 1991Salagames1992Nominee: U-more Award Best Childgame 2002
Merlins ErbenDie DruidenAndreas Steiner & Hartmut WittFinal Round 1991Salagames1992
Jolly RogerKäpt'n Flint's KumpaneFranz-Josef Lamminger1. Place 1990Salagames1992
Tal der KönigeTal der KönigeChristian BeiererFinal Round 1990Kosmos1992
VendettaVendettaDoris Matthäus & Frank Nestel2. Place 1990Hexagames1991
MusketiereMusketiereFranz-Josef Lamminger3. Place 1990Hexagames1991Auswahlliste À-la-carte-Kartenspielpreis der Fachzeitschrift Fairplay 1991
CoconutsCoconutsFranz-Josef Lamminger1. Place 1989F.X. Schmid1991
PunktejagdPunktejagdVolker Mattick5. Place 1989Spielerei1990
Die Mauern von BabylonMauern BabylonHartmut Witt5. Place 1990Witt1989
EselsrennenDonkyFrank Nestel3. Place 1989Doris & Frank1989
Dicke KartoffelnDicke KartoffelnDoris Matthäus4. Place 1989Abacus1989

Comments are closed.